Sulama kanalında bahar temizliğiAdanada, Su Sıkıntısı Nedeniyle ve Yüksek Su Faturasından Kaçınan Kadınlar, Halı ve Kilimlerini Evlerinin Damları Yerine Sulama Kanallarında Yıkıyor.

Adanada, su sıkıntısı nedeniyle ve yüksek su faturasından kaçınan kadınlar, halı ve kilimlerini evlerinin damları yerine sulama kanallarında yıkıyor.

Küresel ısınmanın etkileri her geçen gün kendisini biraz daha fazla hissettirirken, yaşanan su sıkıntısı ve yüksek su faturası ödeme korkusu Adanalı kadınların bahar temizliklerini farklı şekillerde yapmasına yol açtı. Hafta sonu olmasını fırsat bilen çok sayıda kişi, halı, kilim ve battaniyelerini yıkamak için merkez Seyhan ilçesindeki Kıyıboyu Caddesinde bulunan alt sulama kanalına getirdi.

Sulama kanalında halı ve kilimlerini yıkayan Mediha Özmen (22), yaşanan kuraklık nedeniyle suyun artık çok önemli olduğunu belirterek, "Belki şimdi susuzluk çekmiyoruz, ama eskisi gibi yağış olmuyor. Bu nedenle halı ve kilimleri artık sulama kanalında yıkıyoruz .Çünkü halı ve kilim yıkarken ister istemez çok su harcıyoruz" dedi.

Halı ve kilim yıkarken çok su harcanması sonucu, yüksek su faturası gelmesinden dolayı da sulama kanallarını tercih ettiklerini söyleyen Özmen, bahar temizliği yapmadıkları aylarda bile 40 TL su faturası ödediklerini, temizlik yapmaları halinde su faturasının 100 TLyi bulacağını ve bunun altından kalkamayacaklarını vurguladı.

Sulama kanallarında bahar temizliği yapmanın çok tehlikeli olduğunu, geçen yıl Şanlıurfanın Hilvan ilçesinde büyük bir facia yaşanarak, halı yıkamak için gölete giden amca çocuğu 7 kızın boğulduğunu hatırlatan Özmen, "Çok tehlikeli ama ne yapalım. Evde temizlik yapsak su faturasını ödeyemeyiz. Korkuyoruz ama mecburuz" diye konuştu.
Mustafa Tural (29) ise annesi Fatma Tural (60) ile birlikte sulama kanalında bahar temizliği yaptı. Yaşlı annesine yardım eden Mustafa Tural da su faturasının yüksek gelmemesi için kanalda halıları yıkadıklarını söyledi.

Diğer Haberler

Kaydır