Halı yıkama fabrikaları ev hanımlarının yüzünü güldürürken, şehrin su tüketimini azalttıHalı yıkama sektörünün yaygınlaşmasıyla birlikte şehirde halı yıkayan kadın sayısının azaldığı ve bunun da su tüketimine olumlu katkıda bulunduğunu belirten Erzurum Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Vahit Kılınboz, "Özel halı yıkama şirketleri su tüketimini aşağı çekti." diye konuştu.

Erzurumda özellikle yaz aylarında ev hanımlarının bahar, bayram temizliği adı altında halı ve kilim yıkaması şehirde içme suyu tüketimini arttırıyordu. Geçmiş yıllarda her yaz mevsiminde su sıkıntısı çekiliyor ve bu nedenle zorunlu kesintilere gidiliyordu.
Özel halı yıkama şirketlerinin sayısının artması ve hesaplı yıkaması Erzurumlu kadınları artık kapılarının önünde, bahçelerinde ve evlerinde halı yıkamaktan kurtardı. Halı şirketlerinin sayısının artaması kadınları sevindirdiği kadar Erzurum Su Kanalizasyon İdaresi(ESKİ) yöneticilerinin de yüzünü güldürdü.

Yaz dönemlerinde su rezervlerinin önemli bir kısmının halı yıkama nedeniyle boşa akıtıldığını ifade eden ESKİ Genel Müdürü Vahit Kılınboz, özel halı yıkama ve temizlik şirketlerinin sayısının artmasıyla birlikte şehirdeki su tüketiminde de önemli azalmaların yaşandığını bunun ise olumlu bir gelişme olduğunu vurguladı. Kılınboz, dini bayramlar gibi önemli günler öncesinde ve yaz mevsiminde kadınların halı temizliği yapmak adına içme sularını israf ederek boşa aktığına dikkat çekerek, "Özel halı yıkama şirketleri sayısınde su tükemini önemli ölçüde azaldı. Kadınlarımız artık evlerinde halı yıkamak yerine, şirketlere yıkatıyor bu da su israfının önemli ölçüde önüne geçiyor" dedi.

Tuhur Temizlik Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Bekmez ise son 20 yılda kadınların yüzde 80inin halılarını şirketlere yıkatıp, temizletmeyi tercih ettiğini vurguladı. Kadınların 6 metre kare bir halıyı yıkamak için bir ton su tüketmesine karşılık, şirketlerin aynı halıyı 400 litre su ile temizlediğine işaret eden Bekmez, bunun da yüzde 60lara yakın bir su tasarrufuna neden olduğunu ifade etti. Özel halı yıkama şirketlerinin kadınların sağlığına olumlu bir etkisinin de bulunduğunu anlatan Bekmez,"Kadınlar yaz kış demeden halı yıkıyap, hasta oluyorlardı. Su tüketimi ise yüzde 60-70 lere veren olanlarda oluyordu. Şimdi daha hızlı, daha ucuz, ve kaliteli halı yıkandığı için kadınların yüzde 80i halılarını şirketlere yıkatıyor. Bu da şehrin su tüketimine olumlu yansıyor." diye konuştu.

Zaman / Orhan YILDIRIM / 22 Ekim 2006

Diğer Haberler

Kaydır