Küresel ısınma halıları vurduKurak yaza hazırlanan İstanbul ve Ankarada ilk yasak sokakta halı yıkamaya konuldu. Kimi belediyeler ıslak halı avına başladı bile!

Kapıya dayanan kurak yazla ilgili ilk yasak halı yıkama yasağı oldu.

İstanbulda Avcılar, Ümraniye, Kadıköy ve Bağcılar belediyeleri halısını sokağa serip yıkayanlara ceza kesmeye başladı. Halı yıkama yasağı, 180 günlük suyu kalan Ankaraya ve Gebzeye de sıçradı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise, kuraklık riskine karşı ciddi önlemler alınacağını açıkladı, ancak bunların neler olduğu netleşmedi.

10 milyonu aşkın nüfusuyla bir dev olan İstanbulun su tüketimi de dev. İSKİ verilerine göre kente her gün 2 milyon metreküp su veriliyor, bu suyun yüzde 80iyse konutlarda kullanılıyor. Genar Araştırma şirketinin araştırmasına göre İstanbulluların yüzde 46.7si halısını, yüzde 25.2 siyse otomobilini hortumla su sıkarak yıkıyor.

Halı yıkayanlar hakkında işlem Kabahatlar Kanunu çerçevesinde uygulanıyor. İlçe belediyeleri bu konuda farklı uygulamalar yapıyor. Kimi belediyeler halı yıkamanın yasak olduğunu afişlerle tüm sokaklarda duyuruyor, kimi gördüğüne ceza kesiyor, kimi yalnız şikâyet geldiğinde harekete geçiyor.

Örneğin sokakları Halı sizin, sokaklar bizim afişleriyle donatan Bağcılar Belediyesi, sokakta halı yıkayanlara 118 TL ceza uyguluyor. Bakırköyde sokakta halı yıkama yaygın olmadığı için ceza gündeme gelmemiş. Ümraniye Belediyesi ise ihbar gelirse 124 TL ceza kesiyor. Kadıköy Belediyesi de ihbar olursa 54 TL ceza uygulayacaklarını söylüyor, ama ihbar da gelmiyor.

Hortumla halı yıkamaya en sert yaptırım Avcılar Belediyesinden: 100 TL - 3 bin TL para cezası.

50 yıldır geliyorum diyen iklim değişikliğinin yeni yeni fark edildiğini belirten Su Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Selami Oğuzsa halı yıkama yasağına mesafeli: "Su deyince akıllara hep halı, otomobil yıkamak geliyor ancak villalardaki havuzlarda da tonlarca su kullanılıyor. Bunlara dikkat edilmiyor. Belediye halka su hizmeti veren bir kuruluş, gereken tedbiri belediyeler mutlaka almalı."

Peki belediyeler ne gibi önlemler alıyor? Akla gelen ilk örnekler, refüjlere çok su isteyen çim yerine dikensi bitkiler diken Konya Büyükşehir ve sulamada arıtma suyu kullanan Antalya Kaş belediyeleri.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise su tasarrufu konusunda şimdilik cezai yaptırımlar yerine halkı bilinçlendirme kampanyalarını seçmiş. Başkan Kadir Topbaş, bu sayede kentte yüzde 10luk tasarruf sağlandığını açıkladı.

İstanbula ikinci lale devrini yaşatan belediye ayrıca iki haftadır park ve bahçe sulamasında şehir şebekesi yerine kuyu suyu kullanıyor. 180 günlük suyu kalan Ankara Büyükşehir Belediyesi ise cezaları başlattı bile... Belediye sokaklarda halı ve otomobil yıkayanlara, bahçe sulayanlara ceza keseceğini duyurdu.

RADİKAL / 30 Mayıs 2007

Diğer Haberler

Kaydır