Halı senin yol benimİstanbul Bağcılar Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Aytaç Durakın bile enteresan bulduğu bir uygulama başlattı. Belediye, yeni yasanın yönetmelikleri hazırlanmadığı için 1580 sayılı eski Belediye Kanununa dayanarak sokakta ve yolda halı yıkayanlara 124 YTL para cezası kesiyor.

Yolların ve kaldırımların insanlara tahsis edildiğini ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık, halı senin, yol benim sloganıyla yola çıktıklarını savundu. Yollarda halı yıkanmasının yeniden köye dönüş olduğunu söyleyen Kıyıklık, "İlçemizin köylü değil, medeni olmasını istiyoruz." dedi. Halı yıkama yerlerinin bulunduğuna, hatta böyle bir sektörün geliştiğine dikkat çeken Aytaç Durak ise "Yollar, çamaşır ve halı yıkama yeri değil elbette." şeklinde konuştu.

Afişlerle halka duyurulmaya çalışılan belediyenin yeni uygulamasını zabıta hayata geçiriyor. Önce halı yıkayanları ikaz eden ekipler, aynı kişilerin tekrar halı yıkadığını görürse 124 YTL para cezası kesiyor. Şimdiye kadar 10 kişiye ceza kesilmiş. Belediye yetkilileri, yasağa karşı ısrarcı davrananlara ceza kesildiğinin altını çiziyor. Sokakta ve yolda halı yıkanması vatandaşları da rahatsız ediyor. Geçtiğimiz hafta Şişlide evinin önüne devamlı su geldiğini öne süren Kıymet Karaburun (76) isimli yaşlı kadın, sokakta halı yıkayan kadınlara kurusıkı silahıyla kurşun yağdırmıştı. Bu arada Bağcılar Belediyesi, sokak arasında yapılan düğünlerin de insanları rahatsız ettiğine dikkat çekerek belirli noktalara uyarı afişleri asıyor. Bu kararı vatandaşlarla yapılan toplantılar sonucunda aldıklarını kaydeden Kıyıklık, "Düğünler köylerdeki harmanlarda yapılabilir. Ancak şehirlerde insanları rahatsız ediyor." dedi.

Zaman / Habibe DEMİRCAN / 10 Ağustos 2005


Diğer Haberler

Kaydır