Halı Yıkayan Kadınlar Sakat KalıyorHalı Yıkayan Kadınlar Dikkat!

Halı yıkayan kadınları uyaran uzmanlar, halı yıkamanın kadınları ömür boyu sakatlığın veya hastalığın pençesine atabileceğine dikkat çekti.

Cadde, sokak, çeşme veya derelerde halı yıkayan kadınların farklı şikayetlerle hastaneye başvurduğunu söyleyen uzmanlar, riskin halıları evden dışarı çıkarmaya çalışırken başladığını, yıkama ve kurutma sırasında devam ettiğini belirtti.

Bir kadının eğilerek yaklaşık 30 kiloluk bir halıyı kaldırmasının bel ve boyun fıtığı veya burkulmaya neden olabileceğini vurgulayan uzmanlar, "Halı yıkanan günden sonraki hafta içinde ev hanımları sıklıkla hastanelere başvuruyor. Halıyı yıkamak için toplayıp kaldırırken bel ve boyun fıtığı, bel burkulması oluyor. Diz çöküp yıkarken dizde ödem, menüsküs, kireçlenme, silerken de omuz, dirsek, el bileğinde ve bu bölgedeki kaslarda zorlanma, yırtılma ve iltihaplanma oluşabilmektedir. Bu sakatlıkların tedavisi uzun süre alırken kimi zaman da kronikleşip ameliyata kadar gidebilmektedir" diye konuştu.

Polikliniğe gelen ev hanımlarının hastalığın halı yıkamadan meydana gelmiş olabileceğini akıllarına bile getirmediğini belirten uzmanlar, halı yıkamaktan oluşan bu sakatlıkların, hastalarda uzun süreli iş gücü kaybına neden olmasının yanı sıra tanısı ve tedavisi de ülke ekonomisine ekstra külfet oluşturduğunu kaydetti. (Ali Yıldırım )

Diğer Haberler

Kaydır