Halı yıkama makinasıHalı yıkama sektörüne olduğu gibi halı yıkama makinaları sektöründe de kargaşa ve karmaşa devam ediyor.

Milyarlarca lira verip halı yıkama makinası alanlar mutsuz olabiliyor.Birkaç yıl önce makina ile halı yıkama popülerlik kazanmaya başlayınca, henüz tam verim elde edilememiş Ar-Ge aşamasında makinalar iyi netice vermeyince; sektörden "en güzel yöntem klasik (fırça-gelberi-sıkma) halı yıkama" şeklinde sesler gelmeye başladı.

İzmir İpek Halı Yıkama sahibi Yavuz MERCAN, yılda 170.000 metrekare halı yıkadıklarını rulo tipi santrüfüjün çok doğru bir yaklaşım olduğunu fakat yüksek metrajlarına rağmen klasik yöntemden hiç vazgeçmediğini ve önümüzdeki 5-6 yıl da vazgeçmeyi düşünmediğini vurguladı.

Klasik halı yıkama yönteminde de halıları tek tek yıkamanın mümkün olduğunu bildiren MERCAN, el ile yapmış olduğumuz gelberi, öteleme ve diğer işlemleri mevcut makinalar ile yapmanın şu aşamada mümkün gözükmediğini düşündüğünü belirtti.

"Halı yıkama makinası yapmış ama yapan adam sektörü tanımıyor...Gelberi soruyoruz O ne? diyor, gelberiyi koyan da el ile yapılan şeklini göz önüne koymamış" diyen MERCAN, " Gelberiyi bilmeyan adam makina yapabilirmi, Makinalar bu işi bilen insanlar tarafından yapılmalı. Bu işin oturması için önümüzde yıllar var gibi görünüyor" dedi.

*Yavuz MERCAN İzmir İpek Halı Yıkama
HYT Haber 13.05.2009

Diğer Haberler

Kaydır