Okula kayıt için halı yıkattılar iddiasıDiyarbakırın Çınar İlçesi Yuvacık Köyünde, 6 yaşındaki oğlu Enes anasınıfına başlayan Elif Sadık (30), okullar açıldıktan bir hafta sonra, okul yönetiminin kayıt ve aidat parası olarak 20 TL istediğini, “param yok” deyince de “Paran yoksa okulun halıları yıkarsın, ya da çocuğun okula giremez” dediklerini öne sürdü. Ertesi gün öğrenciler tarafından evine getirilen halıları yıkarken damdan düşüp belini kırdığını ve iki hafta yoğun bakımda kalıp ciddi bir ameliyat geçirdiğini söyleyen Elif Sadık, gözyaşları içinde sakat kalma riski olduğunu belirtti.

Oğlu Enes ise annesi yatalak olduğu için okula gitmiyor. Eşi Mehmet Sadık ın 2 yıldır işsiz olduğu için parayı veremediklerini belirten Elif Sadık, şunları söyledi:

“Öğretmenler çocuğumun aracılığıyla beni çağırdı. Okula gittiğimde anasınıfının bayan öğretmenleri, müdürün talimatı olarak "Ya halıları yıkar ya da çocuğu okula giremez" dediler. Ben de "Eşim çalışmıyor, okul müdürü bana yardımcı olacaktı" deyip okuldan ayrıldım. Eve geldikten sonra öğrenciler halıları sırtlarında getirdiler. Çocuğum okusun diye halıları yıkama mecburiyetinde kaldım. Halıları damda astığım sırada ise yere düşüp yaralandım. Ameliyat oldum, ama sakat kalma durumum söz konusu, çocuklarımın yardımına muhtaç duruma geldim. Okul yönetimi geçmiş olsun ziyaretinde bile bulunmadılar.”

MÜDÜR: "HALILARI GÖNÜLLÜ OLARAK YIKADI"

Okul Müdürü Veysel Gül, zorla halı yıkatıldığı iddiası nı reddederek, “12 yıldır halıları gönüllü velilere yıkattırıyoruz. Bunu kayıt parası olarak talep etmedik” dedi ve şunları söyledi: “Okulumuzda hademe yok, biz de 12 yıldır okul halılarını eğitim öğretim öncesi temizlemek için gönüllü velilere yıkattırıyoruz. Nazımızın geçtiği, ilişkilerimizin sıcak olduğu 5 aileden rica ettik; onlar da halıları yıkadı. Bu bizim temizleme biçimimizdir. Elif Saltık da bunlardan biri. Çocuğu olan herkese veriyoruz. Kayıt parası ile bir ilgisi yok. Çünkü kayıt parası verenler bile halıları yıkadı.” -Habertürk- 03.11.2009

Diğer Haberler

Kaydır