Halı yıkamacıların yakasını bırakınÜlke genelinde bazı yerel yönetimlerin halı yıkamacılığı yapan meslek mensuplarına yönelik ; ilden ile, belediyeden belediyeye farklılık gösteren uygulamalar ile işyerlerinin kapatılmasına kadar varan işlemler yaptıkları,değişik illerdeki halı yıkamacı üyelerimiz tarafından portalımıza iletilmektedir.

Tarafımızcada tepki çeken bu uygulamalara itirazlarımız ve gerekcelerimiz şöyledir.

Bazı Belediye ve diğer kurumlarda görev yapan yetkililer, birçoğu Mühendislik eğitimide almasına rağmen ekonomi, ekonomik düzen , ekonominin işleyiş mantığı hakkında minimum oranda fikir sahibi olmadıkları için, yetkilerinin bile dışına çıkarak, başka kurumlara verilmiş yetkileri sahiplenmeye çalışarak bu küçücük işletmeleri yaşatmak yerine, düşmancasına yok etmeye çalışmaktadırlar.
Şehir içlerinde kalmış , çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar kuşkusuz olan, bölgede yeni doğan çocuklarda alerji, astım vb. gibi kronik reaksiyonlara sebebiyet veren yabancı sermayeli çimento fabrikalarına çıtlarını bile çıkaramayan bu yetkili kardeşlerimiz , küçük bir halı yıkama işletmesini eften , püften sebeplerle, o halı yıkamada çalışan insanları düşünmeden, orada yeşertilen umutları yok sayarak kolaylıkla kapatabilmektedirler.

Biz buradan bu anlayıştaki bazı yerel yönetim yetkililerine ve denetcilerine Sesleniyoruz;
İlden İle farklılık gösteren bu uygulamarı karara bağlarken ve uygularken , ülkenin içerisinde bulunduğu Sosyoekonomik koşullar en temel belirleyiciniz ve rehberiniz olsun. Bakınız gelişmiş batı ekonomileri bugün geldikleri refah düzeyine meşhur bir iktisat teorisi olan ‘’ BIRAKINIZ YAPSINLAR ‘’ modeli ile ulaşmışlardır.
Ekonomik düzen ve işleyiş içerisi küçük dişlilerden oluşan bir Şanzuman gibidir. içlerinden birisi olmazsa veya yıpranırsa yürüttüğü aygıtın performansı düşer yada yürümez hale gelir. Halı yıkama işletmesi veya başka bir hücrenin kazandığı ve harcadığı her birim değer , çarpan mekanizması aracılığı ile kişi başına düşen milli geliri artırdığı gibi, dolaylı olarak ,belediyeden aldığınız sabit maaşında garantisi olur. Yaşatma yerine , yok etmeyi tercih etmek, kendi insanlarımızın çalıştırdığı işletmelere zarar vermek, kendi bindiğiniz dalı kesmektir.Bugün siz düşmezseniz yarın çocuklarınız düşer. Bir çok alanda olduğu gibi, yarın bu alana da CARPET WASHİNG diye bir yabancı sermaye gelir, sizide inandırırlar, ülkeye döviz girdi diye…. ilerde çocuklarımızda çeketi alıp çıkmak zorunda kalabilirler.

Bu durumda size sorarız …. hiçbir teknoloji transferi yapmadan, hatta ve hatta emlak sektöründe, sadece isim hakkı ile doğru düzgün sermaye transferi bile yapmadan ve bizden ana ülkelerine kar transferi yapan şirketlerin cirit attığı, ekonomik sahnenin bu aktörlere göre dizayn edildiği, kendi vatanımızda vatansız olmaya uzanabilecek yola bir asfaltta siz dökmüş olmazmısınız…?

Halı yıkamacı değilde hangi işletme olursa olsun onları düşmanca görmeyin. Özellikle yerli olan her işletme ve onların bekaaları geleceğimizin teminatı , rafahımızın artışı , özelliklede sabit maaşların dolaylı üreticileridir.
BIRAKIN HALI YIKAMACILARIN YAKASINI…… ANLAYIŞLI, İNSAFLI, VİCDANLI, OLUN ….

HYT HABER 10.07.2010


Diğer Haberler

Kaydır