Türkiye’nin Karadeniz komşu ülkeleriyle arasındaki deniz ticaretinde çok değerli bir yere sahip olan Zonguldak şehri, Karadeniz kıyısında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye’nin en zengin taş kömürü madenleri bu ilimiz sınırları içerisinde yer almaktadır. Toprağın altındaki kömürün farkına varılmadığı zamanlarda Zonguldak gelişime kapalı bir köydü. Bataklık ve sazlık bir arazide yer almasından dolayı da (sazlık) anlamına gelen “Zongalık” adıyla anılmakta idi. Küçük bir kasaba durumundaydı yirminci asrın başında ancak Cumhuriyet devrinde hızla gelişmeye başlamıştır. Ve zamanla bu mütevazi küçük bir köy olan Zonguldak, önce modern bir kasaba ve daha sonra kendini geliştirmiş bir şehir haline gelmiş (Zongalık) kelimesi de git gide halk lisanında “Zonguldak” olarak değişmiş ve böyle yerleşmiştir.

Zamanla da bölgede önemli sanayi tesisleri kurulmuştur. Bunların başında Türkiye Taşkömürü Kurumu yer almaktadır. İşletmeciliğin başlangıcı (1843-1848) tarihlerine kadar dayanmaktadır. Ancak 1830-1848 yılları aralığındaki arama ve işletmecilik faaliyetleri hakkında çok detaylı bilgilere sahip olunmamaktadır. Ama 1843 tarihli resmi belgelerde, Amasya ve Ereğli’de çıkarılan “vapur kömürünün” İstanbul’da pazarlanmasından ve gerekli işlemlerin yapılmasından sonra devlet hazinesine sağlayacağı katkılardan bahsedilmektedir. Ve daha sonra 1848’ de yapılan araştırma ve düzenlemelerden sonra Amasya Ereğli arasında “ taşkömürü bulunan yerler” tespit edilerek “havza sınırları” ilk kez belirlenmiştir.

Zonguldak şehrimizin yöre mutfağı da oldukça zengin olmakla beraber mutfağında ağırlığı unlu (buğday ve mısır unu) mamullerden yapılan yemek türlerinden oluşmaktadır. Ormanların da yetişen “kuzu kestanesi” dünyanın en lezzetli kestanelerindendir. Kuzu kestanesi farklı işlemlerden geçerek kışa dahi saklanır. Ülkemizde sadece Karadeniz Ereğli’de yetişen Osmanlı Çileği,dağ çiçeği, böğürtlen, fesleğen, nane, defne, kuşburnu, karayemiş, ahlat, kızılcıkta değişik kulnanma şekilleriyle yöre mutfağında yer alır.

Bu kadar güzelliklere sahip olan Zonguldak şehrimizde yeni gelişmelerde olmakta ve halı yıkama sektörü de git gide kendini geliştirmekte ve yeniliklere yol açmaktadır. Halı yıkama sektörü profesyonel elemanlara, son teknoloji halı yıkama makinalarına ve yine son teknoloji halı sıkma-kurutma makinalarına ve geniş halı dinlendirme alanlarına sahip müşterilerine en iyi hizmeti verme düsturuyla yola çıkmış halı yıkama zonguldak firmalarına sahiptir. Halı yıkamada artık eski yöntemlerden uzak halı yıkayayım derken kirletmeden, kurumasını beklerken türlü toz ve dumanlara maruz kalmadan, kalitesiz detarjan kullanarak halılarınıza zarar vermeden çok uzak teknolojik yenilikler kullanarak halı yıkamak çok kolay. Halı yıkama sektörünün bize sağladığı faydalardan biri de hanımlarımızın halı yıkama gibi zor olan bir işi üstlenmesini önlemesidir. Eskiden hanımlarımız halı yıkamayı düşünmekten rahat uyku uyuyamazlardı. Halı yıkamak ağır bir iş olmasından dolayı hanımlarımız geç yaşta bel fıtığı, romatizma gibi hastalıklara, kışın yıkanan halılarımızın yüzünden ise haftalarca hasta yatmak zorunda kalırlardı. Ancak şimdi yeni halı yıkama teknolojisiyle hanımlarımız ne zorlu halı yıkamalara maruz kalacak ne de halı yıkamadan dolayı oluşan rahatsızlıklarla boğuşmak zorunda kalacaktır. En çok faydayı hanımlarımıza sağlayan bu yeni halı yıkama teknolojisini desteklemekte hanımlarımıza düşmekte ve halı yıkamak istediklerinde hiç düşünmeden kendilerine en yakın halı yıkama firmasına baş vurmaları gerekmektedir.

Eğer ki gerçekten tam güvenebileceğiniz firmayı nasıl bulurum diye aklınıza takılan sorular varsa “halı yıkama Türkiye” sitemizden “zonguldak halı yıkama firmaları” bölümüne girerek size en yakın halı yıkama firmasıyla iletişime geçebilirsiniz.Kaydır